Családi kedvezmény, adómentes juttatások

2025.07.09

Családi kedvezmény, adómentes juttatások: Így változik a gyermekvállalók támogatása 2025. július 1-től

Az idei év számos fontos jogszabályi változást hoz, amelyek közvetlenül érintik a gyermeket nevelő családokat, a bérek nettó összegét és az ellátások melletti munkavégzés szabályait. Az alábbiakban részletesen bemutatjuk a 2025. július 1-jétől hatályos legfontosabb módosításokat.

1. Lépcsőzetesen emelkedik a családi adókedvezmény

A gyermeket nevelő szülők számára a legjelentősebb pozitív változás a családi adókedvezmény mértékének jelentős, két lépcsőben történő emelése. Az első emelés 2025. július 1-jétől lép életbe.

Hogyan alakul a havonta érvényesíthető adóalap-kedvezmény összege?

Kedvezményezett eltartottak száma

2025. jún. 30-ig

2025. júl. 1-től

2026. jan. 1-től

Egy gyermek esetén

66 670 Ft

100 000 Ft

133 340 Ft

Két gyermek esetén

133 330 Ft

200 000 Ft

266 660 Ft

Három vagy több gyermek esetén

220 000 Ft

330 000 Ft

440 000 Ft

Tartósan beteg/fogyatékos gyermek

+ 66 670 Ft

+ 100 000 Ft

+ 133 340 Ft

Exportálás Táblázatok-fájlba

Kinek van teendője a változás miatt?

A NAV tájékoztatása szerint a legtöbb szülőnek nincs teendője, a munkáltatók automatikusan az emelt összeget fogják figyelembe venni. Azonban új adóelőleg-nyilatkozatot kell tenniük azoknak:

  • akik a kedvezményt megosztják a házastársukkal/élettársukkal, és a nyilatkozatukban konkrét összeget jelöltek meg a gyermekek száma helyett,
  • akik a tartósan beteg gyermek utáni kedvezményt érvényesítik, és a nyilatkozatban összegszerűen kérték azt,
  • akiknek a jövedelme az emelt kedvezmény teljes összegének érvényesítéséhez már nem elegendő, és ezért a megosztás módján változtatni szeretnének.

2. Adómentessé válik a CSED, a GYED és az ÖFD

Talán a legkedvezőbb változás, hogy 2025. július 1-jétől a csecsemőgondozási díj (csed), a gyermekgondozási díj (gyed) és az örökbefogadói díj (öfd) személyijövedelemadó-mentessé válik.

A kedvezmény mértéke maga az ellátás teljes összege, ami a gyakorlatban 15%-os emelkedést jelent a nettó juttatásban.

A legfontosabb tudnivalók:

  • A folyósítás dátuma számít: A szabály a 2025. június 30. után folyósított ellátásokra vonatkozik. Ez azt jelenti, hogy a június hónapra járó, de július elején utalt ellátás már adómentes lesz.
  • Visszamenőleges igénylésnél is érvényes: Ha valaki például csak júliusban igényli meg a májusban született gyermeke után a csed-et (akár 6 hónapra visszamenőleg), a teljes folyósított összeg adómentes lesz, mert a kifizetés dátuma július 1. utáni.
  • Nincs teendő: A kedvezmény érvényesítése automatikus, a kifizetőnek (munkáltató, Magyar Államkincstár) kell alkalmaznia a szabályt. Az érintettnek nem kell külön nyilatkozatot tennie, és nincs választási lehetősége sem.

3. Új szabályok a CSED melletti munkavégzésre

Jelentősen megváltoznak a csecsemőgondozási díj melletti munkavégzés szabályai is, ami rugalmasabbá teszi a helyzetet a kismamák számára.

A szabály két részre bontja az időszakot:

  1. A gyermek születésétől számított első 90 nap: Ebben az időszakban továbbra is TILOS bármilyen keresőtevékenységet folytatni a csed mellett (a nevelőszülői jogviszonyt kivéve).
  2. A gyermek 91. napos korától: Lehetővé válik a munkavégzés a csed folyósítása mellett, azonban ennek ára van. Aki dolgozik, annak a csed összege a naptári napi alap 70%-ára csökken a korábbi 100% helyett.

Gyakorlati tudnivalók a munkába álláshoz:

  • Szülési szabadság megszüntetése: Ha az édesanya az eredeti munkahelyére szeretne visszatérni dolgozni a csed alatt, akkor meg kell szüntetnie a szülési szabadságát. Mivel a Munka Törvénykönyve ezt a helyzetet még nem szabályozza pontosan, ideiglenes megoldásként a fizetés nélküli szabadság megszüntetésére vonatkozó szabályok alkalmazása javasolt.
  • Tájékoztatási kötelezettség: Ha a szülő más munkahelyen kezd dolgozni, vagy vállalkozást indít, arról mindenképpen tájékoztatnia kell a csed-et folyósító eredeti munkáltatóját. Érdemes a munkaszerződést is átnézni, hogy tartalmaz-e erre vonatkozó korlátozást.
  • Bejelentés: A változást a Magyar Államkincstár oldalán elérhető adatváltozás bejelentő lapon javasolt jelezni.

Figyelem! Aki a gyermek 91. napos kora után úgy dolgozik, hogy ezt nem jelenti be, és továbbra is a 100%-os csed-et veszi igénybe, az jogalap nélkül kifizetett ellátásnak minősül, amelyet később vissza kell fizetnie.