A NYES, avagy a nyugdíj előtti álláskeresési segély

2025.07.09

A NYES, avagy a nyugdíj előtti álláskeresési segély: Kinek jár és hogyan működik?

Azok számára, akik a nyugdíjkorhatár előtti utolsó években elveszítik a munkájukat, és már nem tudnak vagy nem akarnak újra elhelyezkedni, komoly bizonytalanságot jelenthet a jövedelem és a társadalombiztosítási státusz hiánya. Erre a helyzetre nyújt megoldást a nyugdíj előtti álláskeresési segély, közismert nevén a nyes, amely egyfajta hidat képez a munkaviszony vége és a nyugdíjazás között. Cikkünkben részletesen bemutatjuk a jogosultság feltételeit és legfontosabb tudnivalóit.

Mi a nyes célja?

A nyes egy speciális ellátási forma, amely azoknak az idősebb álláskeresőknek nyújt alternatívát, akik már csak néhány évre vannak a nyugdíjkorhatártól. Lehetővé teszi számukra, hogy a nyugdíjig hátralévő időszakban is biztosítottak maradjanak, jövedelemhez jussanak, és rendezett társadalombiztosítási jogállással várhassák a nyugdíjazást. Fontos, hogy a "Nők 40" kedvezményes nyugdíjához ez az ellátás nem kapcsolódik.

A jogosultság szigorú, lépcsőzetes feltételei

A nyes igénylése egy összetett, több pontból álló feltételrendszerhez kötött. Csak az jogosult rá, aki az összes alábbi kritériumnak megfelel.

  1. Regisztrált álláskeresőnek kell lenni: Az alapfeltétel, hogy az igénylő álláskeresőként legyen nyilvántartva a foglalkoztatási szervnél, és ne végezzen keresőtevékenységet.
  2. A nyugdíjkorhatár közelsége: Az igénylés időpontjában legfeljebb öt évnek kell hiányoznia az öregségi nyugdíjkorhatár betöltéséhez. Mivel a korhatár jelenleg 65 év, ez azt jelenti, hogy a nyest legkorábban 60 éves kortól lehet igényelni.
  3. Előzetes álláskeresési járadék: Az igénylést megelőző három éven belül az érintettnek legalább 45 napig részesülnie kellett a hagyományos álláskeresési járadékban.
  4. A járadék kimerítése: Az igénylőnek ki kellett merítenie az álláskeresési járadék legfeljebb 90 napos folyósítási idejét (vagy azért szűnt meg a folyósítás, mert időközben munkát talált), és a nyes igénylésekor nem jogosult ismételten álláskeresési járadékra.
  5. Megfelelő szolgálati idő: Rendelkeznie kell az öregségi nyugdíjhoz szükséges szolgálati idővel. Ez a gyakorlatban legalább 15 év szolgálati időt jelent, mivel ez már az öregségi résznyugdíjhoz is elegendő.
  6. Kizáró ellátások hiánya: Nem részesülhet korhatár előtti ellátásban, szolgálati járandóságban, rokkantsági vagy rehabilitációs ellátásban, illetve más, a törvényben meghatározott járadékban.

Mit jelent a "keresőtevékenység" tilalma?

A nyes mellett főszabály szerint nem lehet dolgozni, de van néhány fontos kivétel és részletszabály:

  • Kizáró ok: Ha valaki egy cég vezető tisztségviselője, vagy a társasági szerződés szerint munkavégzési kötelezettsége van.
  • Kivétel: A nevelőszülői foglalkoztatás vagy az egyszerűsített foglalkoztatás keretében végzett munka nem minősül kizáró oknak.
  • Őstermelők: A mezőgazdasági őstermelői tevékenység csak akkor számít keresőtevékenységnek, ha az abból származó jövedelem eléri az éves minimálbér hatszorosát.

A nyes összege és hatása a leendő nyugdíjra

Mennyi az annyi? A nyes havi összege a kérelem benyújtásakor érvényes kötelező legkisebb munkabér (minimálbér) 40%-a. 2025-ben ez 116 320 forintot (290 800 Ft * 40%) jelent.

  • Fontos korlátozás: Ha az igénylő korábbi álláskeresési járadékának alapja alacsonyabb volt ennél az összegnél, akkor a nyest is csak ez a alacsonyabb összeg lesz.

Megnyugtató hír: Nem rontja a nyugdíj összegét! Sokan tartanak attól, hogy a nyes viszonylag alacsony összege negatívan befolyásolja majd a leendő nyugdíjukat. A törvény azonban védelmet nyújt:

A nyugdíj alapjául szolgáló átlagkereset kiszámításakor a nyes összegét csak akkor veszik figyelembe, ha az az igénylő számára kedvezőbb. Ha rontaná az átlagot, egyszerűen kihagyják a számításból.

Két kritikus tudnivaló a végére

  1. Az összeg nem emelkedik: A megállapított nyes összege a folyósítás teljes időtartama alatt fix, nem követi a minimálbér esetleges későbbi emelkedését. Akinek 2025-ben állapítják meg, az akár öt év múlva is ugyanennyit fog kapni.
  2. NYES és a "Nők 40": Rendkívül fontos, hogy a nyes folyósításának időtartama NEM számít jogosultsági időnek a nők kedvezményes, 40 év utáni nyugellátásához.

Összefoglalva, a nyes egy fontos biztonsági hálót jelenthet azoknak a 60 év feletti álláskeresőknek, akik már rendelkeznek a nyugdíjhoz szükséges szolgálati idővel, de az utolsó évekre munka nélkül maradtak. Bár az összege nem magas és fix, biztosítja a folyamatos biztosítotti státuszt anélkül, hogy a majdani nyugdíj összegét veszélyeztetné.